Doğumdan Sonra Selülit Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Doğumdan Sonra Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Doğumdan sonra selülit, kadınların en büyük problemlerinden biridir. Selülitler genellikle kalçada veya üst bacaklarda oluşur. Hamilelik boyunca oluşan selülitler, doğumdan sonra kadınların korkulu rüyası olmuştur. Gerçekten kötü bir görüntüye neden olan bacaktaki bu selülitlerin oluşum nedenleri selülit içinde biriken yağlardır. Hamilelik boyunca çok fazla kilo alan anne adayı, vücudunda oluşan selülitten habersiz yaşar. Ancak doğum sonrası vücudunda olan selülitleri fark eder. Bu yağlardan kurtulmak selüliti ortadan kaldırmanın başlıca yoludur.

Doğumdan Sonra Selülit Nasıl Gider?

Diyet Uygulayın

Öncelikle selülitlerden kurtulmak için, hamilelik boyunca almış olduğunuz fazla kilolardan kurtulmak için, sıkı bir diyet uygulayın. Beslenme alışkanlıklarınızı düzene koyun ve paketlenmiş olan hazır her türlü gıdadan uzak durun. Özellikle de fast food tarzı beslenmeden uzak olun. Trans yağ içeren doymuş yağ ve doymamış yağlardan kaçının. Bol bol sıvı tüketerek yaktığınız yağları su ile atabilmeniz mümkündür. Bu nedenle sıvı tüketimine dikkat edin. Günde en az 3 litre su tüketin.

Spor Yapın

Fazla yağlardan ve özellikle selülitten kurtulmanın en etkili yolu spor yaparak kasların sıkılaşmasını sağlamaktır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre pilatesin selülit kaybolmasına ve kasların daha sıkı olup fit bir vücuda sahip olmasını sağladığı belirtilmiştir. Aynı zamanda günde bir saatlik yürüyüş de damarların esnemesine ve selülitlerin kaybolmasına fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Selülit Giderici Kremler Kullanın

Selülit için çok etkili kas sıkılaştırıcı selülit giderici kremler vardır. Ancak günümüzde bu tarz kremlerin talebi çok olunca ister istemez yan ürünlerini çıkaran ve insan sağlığını hiçe sayan pazarlamacılar da fırsat kollamaktadır. Bu nedenle selülit kremlerini doktor tavsiyesi ile mutlaka eczanelerden sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ve güvenilir kremler olmasına dikkat edin.

Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Edin

Yedikleriniz ve içtikleriniz vücuda depolandığı için, fazla yağlı ve tuzlu yiyecekler, ayrıca kola, şekerli ve asitli içecekler vücuda yağ olarak dönüş yapar. Bu durum selülitin artmasına neden olur. Aynı zamanda çayı ve kahveyi azaltmanız da selülit yakımını hızlandırır.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler
  • Masaj: Selülitli bölgelere düzenli olarak masaj yapmak kan dolaşımını artırarak selülitlerin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Detoks: Vücudu toksinlerden arındırmak için detoks programları uygulayabilirsiniz. Bu, selülitlerin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Doğal Yağlar: Hindistancevizi yağı ve badem yağı gibi doğal yağlar ile yapılan masajlar selülitlerin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Sauna ve Buhar Odası: Bu tür terapiler vücuttaki toksinlerin atılmasına ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olabilir.

Yukarıdaki bu dört maddeye dikkat etmeniz durumunda selülitleriniz azalacak ve doğum öncesi eski kilonuza geri döneceksiniz. Ancak dikkat ettiğiniz halde bir değişiklik olmadığını görüyorsanız bağışıklık sisteminiz ile ilgili bir sıkıntı var demektir. Bu nedenle zaman kaybetmeden mutlaka alanında uzman bir doktora başvurun.

Doğumdan Sonra Selülit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Haftada Selülit Yok Etme

1 Haftada Selülit Yok Etme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Selülit Sporu Nasıl Yapılır?

Selülit Sporu Nasıl Yapılır?

Ayakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Elma Sirkesi Selülit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Selülit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Selülit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Selülit Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Selülit Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Selülit Belirtileri ve Tedavisi