Selülit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Selülit, Çoğul insana sanki medikal kelime anlamı gibi gelse de selülit aslında derinin altında oluşan yağ topluluğundan başka bir şey değildir. Selülit oluşmasına neden olan yağ dokusunun, orada bulunan bağ dokusunu ters yönde çevirerek cildimize inişli ve çıkışlı buruş buruş bir şekilde göstermektedir. Üstünde selülit bulunan birçok insan, selüliti kötü bit görüntü oluşturduğu için kurtulmak isterler, ancak selülit sağlığımız açısından da oldukça zararlı olan bir durumdur. Bunun için selüliti kötü görüntüsü için değil de sağlığımızı düşünerek kurtulma çabasına girmelidirler.

Vücudunda selülit bulunan bir kimse, çok kilolu olduğu anlamına gelmemektedir. Selülit sıfır beden ve çok zayıf dediğimiz kişilerde de ortaya çıkabilmektedir. Kilolu kişilerde daha çok görülmektedir. Aşırı kilosundan kurtulmak isteyen kişiler, kilo verdikçe doğal olarak selülitlerinden de kurtulacaktır. Selülit daha çok bayanlarda görülmekte olup, bazı erkeklerde de görülebilmektedir. Selülit oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Sizi çok şaşırtacak nedenlerden birisi de genetik olmasıdır. Yani akrabalarınızın herhangi birinde selülit varsa, sizde de görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Selülitin oluşmasına neden olan diğer faktörler ise
 • Kötü beslenme
 • Yavaş çalışan metabolizma
 • Yeteri kadar spordan uzaklaşma
 • Aşırı yağlı beslenme şekli
 • Farklı farklı diyet uygulama
 • Sıvı alımının yetersiz olması
 • Cildimizin kalınlığı ve ten rengi
 • Vücuttaki hormonal değişiklikler
 • Vücut ağırlığındaki toplam yağ oranı
Selülit oluşmasına başlıca yetersiz, dengesiz ve kötü beslenme şekilleri daha çok neden olmaktadır. Aşırı yağlı beslenme abur cubur diye tarif ettiğimiz kola, cips, aşırı çikolata, hamburger gibi bol yağlı ürünler fazlaca tüketmek doğal olarak vücut olarak da bölgesel olarak da yağ birikimine neden olacaktır. Kişiden kişiye değişen yavaş çalışan metabolizma da fazlaca alınan yağı yakmada yetersiz kalınca, selülit oluşur. Bundan dolayı metabolizmayı hızlandırıcı besinler tüketmek bize bu konuda yardımcı olacaktır. Spor yapmamak, hareketsiz kalmak kilo almamıza neden olarak selülitin oluşmasına neden olur. Bunun için en azından günlük yarım saatlik yürüyüşler bundan dolayı kilo alımına engel olacaktır. Kilo vermek ve selülitlerden kurtulmak için yapılan yöntemlerden birisi de diyetlerdir. Ancak bilinçsizce yapılan farklı farklı uygulanan diyetler bize ters yönde etki verebilmektedir. Bizim için doğru olan diyet uygulaması, bu yönde eğitim almış ve diyetisyenlerden alınan kendimize uygun diyetleri uygulamaktır. Vücuttaki hormonal değişimlerde selülit oluşmasına neden olan faktörlerden birisidir. Özellikle bayanlarda hamilelikte dönemlerinde vücutlarında hormon değişimleri anne adaylarına kilo aldırmakta ve doğal olarak selülit oluşumuna neden olmaktadır. Yine aynı şekilde vücudumuzda gerçekleşen herhangi bir ameliyat sonrası alınan ilaçlar da hormon değişimini tetikleyerek, kilo alımı gerçekleşir ve selülit oluşabilmektedir. Selülit oluşmasına neden olan faktörlerden birisi de vücudumuzdaki derinin kalınlığı ve ten rengidir. Vücut ten rengi koyu olan kişilerde selülit daha az görülmektedir. Tam tersine açık renkli tene sahip olan kişiler zamanla selülit oluşumu daha çok görülmektedir. Bundan dolayı açık tenli kişiler selülit olan bölgeye cilt fondötenlerle kapatarak gizlemeye çalışırlar.

Selülit tedavisi nasıl yapılır?

Selülitten kurtulmak için özellikle dengeli beslenme ve sık spor yaparak kurtulabilmektedir. Bunun yanında doğru diyet uygulayıp, kilo vermek de bizi selülitten kurtarır. Özellikle bacaklarda ve kalçalarda oluşan yağ birikimi olan selülitten kurtulmak için piyasada birçok tedavi ve ürünler bulunmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemleri ve ürünler herhangi bir işe yaradığını ve kalıcı olduğunu gösteren bir kanıt yoktur. Selülit tedavisinde daha yaygın olarak selülit kremleri kullanılmaktadır.

Selülit kremleri, amacı deri altındaki biriken yağları eritip, cildinizi düzleştirdiği için selülitten kurtulma yardımcı olunur. Piyasada bulunan birçok selülit kreminin içeriğinde astım tedavisi içinde kullanılan ve reçete ile satılan ilaç olan aminofilin içerir. Bundan dolayı selülit kremlerinin iyi geldiği herhangi bir kanıtı bulunmamaktadır. Bu nedenle bazı kişilere zarar dahi verebilmektedir. Selülit krem dediğinin ciltteki suyu hareketlendirdiği için etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak bazı kremleri kan damarlarını yarattığı da bilinir. En sağlıklı bir şekilde selülit kremi kullanılması için, doktor kontrolü ve tavsiyesinde bir krem kullanılmalıdır.

Liposuction, selülitten kurtulmak için diğer sağlıklı bir seçenektir. Halk arasında yağ aldırmak olarak da dinlen bu yöntemde bazı yağlı dokulardan cerrahi operasyon yapılarak, toplu halde bulunan yağlar çekilmektedir. Bu işlemde cildimizin derinliklerinde bundan tabakalardan yağlar alınıp, bu şekilde selülitten kurtulma amacı görülmektedir. Aslında bu işlemde selülitli bölgeye herhangi bir uygulama olmadığı için, çoğu Uzman tarafından selüliti bulunan kişilere dikkatli olması gerektiğini savunur. Çünkü yağ aldırma işleminden sonra daha da kötü bir görünüme neden olabilmektedir.

Selülitlerden kurtulmak için doğal yöntemleri kullanmak bizim için en uygun olanıdır. Selülite neden olan faktörleri ortadan kaldırmak, başlı başına bir tedavi yöntemidir. Çünkü selülitler bir gecede ortaya çıkmamaktadır. Zamanla dengesiz beslenme ve spordan uzaklaşma kilo alımını hızlandırarak, vücutta selülit oluşmasına neden olur. Çoğu kişi selüliti bir hastalık olarak görmektedir. Ancak selülit herhangi bir hastalık olmayıp, zamanla sağlıksız bir şekilde beslenmeden dolayı ortaya çıktığı görülebilmektedir.

Selülit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Greyfurt Selülit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Selülit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit Bitkisel Çözüm

Selülit Bitkisel Çözüm

Selülit Bandı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit Bandı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

1 Haftada Selülit Yok Etme

1 Haftada Selülit Yok Etme

Anti Selülit Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anti Selülit Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6