Erkeklerde Selülit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkeklerde Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde selülit, genellikte bayanlarda görülen şikâyetler arasında yer alırken; erkeklerde görülme olasılığı olan şikâyetler içerisinde yer alır. Yazı girdiği dönemlerde özellikle erkeklerde şort ve bayanlarda bikini gibi kıyafetler giyildiği zaman ortaya çıkan selülit hem bayanların hem de erkeklerin şikâyetleri arasında yer alır. Selülit kadınlarda daha yaygın olarak bulunurken her iki kadından birinde bulunduğu gözlenir. Bu oluşum estetik bir sorun sayılmazken, görüntü açısından problem yaratır. Selülit genetik yanları olan hormonlar sebepler ile ortaya çıkarken metabolik yönleri de bulunur. Ayrıca selülit oluşmasında beslenme hataları da yer almaktadır. Kişide bulunan aktivite azlığı, hareketsiz yaşam gibi oluşumlar hem erkeklerde hem de kadınlarda selülit olmasına sebep olur. Ayrıca östrojen hormonu ile ilgili olan sıkıntılar arasında yer alır.

Erkeklerde görülen selülit

Genellikle erkeklerde göbek çizgisinin alt bölgelerinde bulunan selülit fazla kilo alınması ile yağ miktarı arttığından dolayı göbek hizasının üstüne kadar yayılırken; kollara bile ilerlediği görülmektedir. Erkekler ayakta durulduğu zaman göbeğin hemen üzerini iki el ile sıkıştırması ile göbekte oluşan yağlanmada selülit olduğu belirlenir. Ayrıca bu oluşum İnsülin direnci sorununun işaretlerinden biri de olabilir. Bazı selülitlerde hafif ağrılar oluşabilir. Sadece de sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü ile meydana geldiği gözlenirken; çok kilo problemi olan erkeklerde bir şey yapmasa da gözle görülür halde selülit bulunur. Portakal kabuğu görüntüsü hale gelmiş selülit kişide bulunduğu zaman başka problem olduğu düşünülmelidir. Ayrıca erkeklerde göbek bölgesinin yanında aşırı kilo problemi olan erkeklerin basen bölgelerinde selülit olduğu bilinir. Bu sebeple aşırı kilo problemi olan erkeklerde selülit gibi kötü oluşumların çıkmasına neden olur. Normal şartlar altında erkeklerin kas oranları bayanlara oranla daha fazla olduğu için selülit oluşması beklenmez. Bu sebeple herhangi bir problem ile ortaya çıkması beklenir. Erkeklerin kol altı bölgelerinde de selülit oluştuğu gözlenir. Bunun sebebi ise erkeklerin kas yaparken bu bölgede bulunan bağların kopması sonucu bu bölgede selülit oluşumu başlaması ile açıklanır.

Erkeklerde selülit oluşumunun farklı neden olur?

Erkeklerde görülen selülit problemlerinin kilo dışında başka hastalıklar ile ilişkileri de bulunabilir. Örneğin polikistik over hastalığı, şeker hastalığı gibi durumlarda selülitler oluşmaya başlar. Ayrıca metabolik sendrom, glikoz tolerans bozukluğu gibi problemlerde, tiroit tembelliği olan kişilerde selülit oluşumu gözlenir.

Bazı hastalarda görülen kuşing hastalığının selülit olma olasılığını artırdığı gözlenmiştir. Ödeme bağlı vücutta su birikimi ile selülit oluşması meydana gelir. Kişide bulunan dengesiz beslenme, kilo alıp verme, şekerli ve gazlı içecekleri bol tüketmek bu oluşuma sebep olur. Ayrıca alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların aşırı kullanımı erkeklerde de selülit oluşumuna neden olur. Selülit oluşumunun yaş ile ilişkisi bulunur. Yaşlandıkça daha sık görülen problemlerin arasında olduğu görülmektedir.

Erkeklerde Selülit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6