Selülit Giderici Yağlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Selülit Giderici Yağlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit giderici yağlar, selülit, kısaca cilt yüzeyinin hemen altında bulunan ceplerde toplanan yağ olarak tanımlanabilir. Yağ hücrelerini cilde bağlatan ve cilde esneklik katan kolajen liflerinde yaşanan zayıflık, yağların cilt yüzeyine doğru çıkmasına ve ciltte hoş olmayan pütürlü bir görünüm oluşturmasına yol açar. Erkek ve kadın vücudu farklı olduğundan selülit erkeklerden daha çok kadınlarda görülür. Daha çok baldır, basen, kalça gibi bölgelerde oluşum gösteren selülit kan dolaşımının zayıf olduğu yerlerde hakimdir. Kadın vücudunda yalnızca kolajen lifleriyle alakalı olarak değil daha pek çok nedenden dolayı selülit meydana gelebilir. Genetik yatkınlık, hormonlar, yaş, kullanılan ilaçlar, sigara kullanımı, kötü beslenme, susuzluk, alkol ve kahve kullanımı, hareketsizlik, ani kilo alıp-verme gibi birçok nedene selülite zemin hazırlayabilir. Selülit yaşam tarzı ve genlerle yakından alakası olan bir cilt problemidir. Oluştuktan sonra ne yapılırsa yapılsın selülitlerden tamamen kurtulmak mümkün olmasa da bazı yöntemlerle yeni selülit oluşumu engellenebilir.

Masaj terapileri, aromaterapiler, bitkisel yağlar, bitkilerden hazırlanan çaylar, kozmetik alanda üretilen kremler kullanılarak yeni selülit oluşumu önlenebilir. Bitkisel yağlarla selülitli bölgelere masaj yapıldığında vücutta oluşan ödem azaltılarak selülit görünümlerini minimuma indirmek mümkündür. Selülit yalnızca bir yağ dokusu problemi değildir ve sıvı dolaşımıyla da yakından alakalı bir problemdir. Ödem probleminin giderilmesi ve sıvı dolaşımının normale dönmesi selülit bakımından önemlidir.

Selülit giderici yağlar

Greyfurt yağı: Greyfurtun kabuklarından elde edilen bitkisel ve uçucu bir yağdır. Greyfurt yağı kullanılarak selülite çare bulunabilir. Greyfurt yağıyla selülit bulunan bölgelere düzenli masaj yapıldığında yağ cilde nüfus ederek bölgede bulunan yağları etkisiz hale getirir. Aynı zamanda greyfurt yağı vücudu fazla yağdan temizler. Greyfurt yağı gibi mandalina yağı da selülit tedavisi için kullanılabilir.

Susam yağı: Selülit tedavisinde kullanılabilecek etkili yağlardan biridir. Cilt altına hızlı bir şekilde etki eden susam yağı, düzenli kullanıldığında iyileştirici özellik sağlar. Bölgeye susam yağıyla 20 dakika boyunca masaj yapılır ve 60 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. 90 gün süreyle her gün düzenli uygulandığında iyileştirici etkisinden yararlanılabilir.

Limon yağı: Sorunlu bölgede bulunan yağların yakılmasını kolaylaştıran bitkisel yağlardan biridir. Limon yağı zeytinyağıyla karıştırılarak sorunlu bölgeye tatbik edilir ve 30 dakika bekletilerek ılık suyla yıkanır. Haftada 3-4 defa tekrarlanabilir.

Ardıç yağı: Ardıç yağı selülitli bölgeye masaj yapılarak uygulanır ve bölge streç fille sıkıca sarılır. 1 saat kadar bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Haftada iki defa tekrarlanabilir.

Sardunya yağı: Buhar damıtma yöntemiyle elde edilen sardunya yağı, bitkinin sap, çiçek ve yaprakları kullanılarak üretilir. Sardunya yağı aromaterapistler tarafından çok yönlü kullanılmaktadır. Cilt sıkılaştırıcı ve ödem attırıcı etkisi olan yağ selülitlerde de başarıyla kullanılabilir. Yağın aşırı ve bilinçsiz kullanılması cildi tahriş edebileceğinden dikkatli kullanılması gerekir.

Selülit giderici yağ karışımı

2 damla paçuli yağı, 2 damla rezene yağı, 3 damla adaçayı yağı, 5 damla biberiye yağı, 10 damla limon yağı, 10 damla selvi yağı, 4 damla kişniş yağı, 4 damla sedir ağacı yağı yarım bardan tatlı badem yağıyla karıştırılarak selülit için yağ karışımı hazırlanır. Hazırlanan karışım püskürtme aparatlı bir şişeye koyularak günde iki defa selülitle bölgeye elde edilen yağ karışımıyla masaj yapılır.

Üzüm çekirdeği yağı ve avokado yağı eşit ölçülerde karıştırılır. Üzerine birkaç damla greyfurt yağı ve bir tutam deniz tuzu eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırılarak selülitler için düzenli kullanılır. Düzenli kullanıldığında selülitlerde azalma fark edilir.

Selülit Giderici Yağlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Kalçada Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Popoda Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Selülit Belirtileri ve Tedavisi