Bacakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta selülit, deri altındaki fazla ve düzensiz yağ birikmesi ile oluşan, özellikle bacak, kalça ve üst kol bölgesinde bulunan bir dolaşım bozukluğudur. Görüntü açısından portakal kabuğu gibi pürüzlü bir cilt görünümü verir. Erkeklerden ziyade kadınların çok fazla dert ettikleri selülit, tedavisi hala mümkün olmayan bir problemdir.

Selülit, kilo değişiminde daha çok ortaya çıkabileceği gibi, aslında bir kilo problemi değildir. Çünkü zayıf insanlarda ve hatta birkaç aylık bebeklerin cildinde de selülite rastlanabilir. Bunun en büyük nedeni beslenme şeklidir. Kilolu bir kişi, kilolarından kurtulunca selülitlerin de yok olacağını düşünür. Halbuki vücuda yerleşen bir selülitin kaybolma ihtimali neredeyse yoktur. Bu yüzden selülit oluşmadan önlem almaya çalışmak çok daha etkili olacaktır.

Bacakta Selülit Neden Olur?
 • Genetik faktörler, selülit oluşumuna bir etken olabilir. Eğer annede, ablada selülit varsa, sizde de olması oldukça normaldir.
 • Selülit oluşan bölgede kan dolaşımı yavaş olduğu için, kan dolaşım şekli de önemli nedenlerdendir.
 • Vücut yapısı, deri altındaki yağ dağılımı, metabolizma hızı ve kan dolaşımı bozukluğu gibi birçok faktör selülitin oluşumunu tetikler.
 • Genel olarak cilt yaşlanmaya başladığında, selülit artar. Bunun nedeni de cildin yüzeyi inceldiği için içerideki yağ tabakalarının yüzeye çıkmasıdır. Ancak bu her zaman aynı etkiyi vermeyebilir. Selülit oldukça genç yaşta da ortaya çıkabilmektedir.
 • Kadınlarda hormon değişikliği olduğu dönemlerde (Hamilelik ve bebek emzirme gibi), bu hormon değişikliğine bağlı selülit oluşumu görülmüştür. Yani hormonal değişimler de selülite neden olabilmektedir.
 • Selülit, vücuttaki yağın cilt yüzeyine çıkması olduğuna göre, vücuttaki yağ oranı da selülitin oluşumu için önemli bir etkendir. Vücuttaki yağ ve karbonhidrat oranı ne kadar fazla ise selülitin oluşum oranı da o kadar yüksektir.
 • Hareket etme alışkanlığı hiç olmayanlarda veya yetersiz hareket edenlerde selülit daha çok görülmektedir.
 • Sigara kullanan ve hazır gıda tüketimi fazla olanlar da selülit için risk grubunda bulunurlar. Ayrıca alkol tüketimi de tehlikelidir.
 • Düzenli beslenmek çok önemlidir. Kilo vermek için doktor kontrolü olmadan yenilen sağlıksız yiyecekler, insan vücudunu kötü etkilediği gibi selülite de sebep olur. Ayrıca çok sık kilo alıp vermek de selülit oluşumu için zemin hazırlamaktadır.
 • Az su içmek de bir selülit nedenidir. Günde an az 2-3 litre su içilmelidir. Fazla kafein içeren içecekler de vücuttaki kan dolaşımını olumsuz etkilediği için selülit artar.
 • Dar kıyafet (Özellikle dar pantolon) giymek ve sürekli topuklu ayakkabılar kullanmak da selülit için oluşum sebebidir.
Bacakta Selülit Oluşumu İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?
 • Öncelikle düzenli ve sağlıklı besinler yemek çok önemlidir. Yağ, protein ve karbonhidrat alımını eşit olarak dağıtmak gerekir. Kilo vermek için aç kalmak ya da sağlıksız besinler yemek size daha kötü sonuçlar getirebilir. Bu konuda Uzman diyetisyenlerden yardım almak daha doğru olur.
 • Oldukça fazla hareket etmek ve mümkün olduğunca düzenli egzersiz yapmak gerekir.
 • Kendinizi rahat edebileceğiniz kıyafetler ve rahat topuksuz ayakkabılar giymek çok önemlidir.
 • Bol bol su içmek gerekir.
 • Alkol, sigara, çay, kahve ve gazlı içecek tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı hatta tamamen bırakılmalıdır.
 • Tuz tüketimini azaltmak da önemli tedbirlerdendir.
Bu önlemler bacakta selülit oluşumunu engeller denilemez, sadece tedbir alınmış olur. Çünkü selülit genetik faktör olabileceği gibi düz taban sorunu olan kişilerde de görülebilir. Selülit derecesi çok yüksek ise görünüm kötülüğünün yanı sıra ağrı da oluşturabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir doktor kontrolüne ihtiyaç vardır.

Bacakta Selülit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Selülit Giderme

Bacak Selülit Giderme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Selülit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Selülit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mezoterapi Selülit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mezoterapi Selülit Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Selülit Sporu Nasıl Yapılır?

Selülit Sporu Nasıl Yapılır?

Kabak Lifi Selülit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabak Lifi Selülit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Selülit İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Selülit İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?